İstanbul Aile Vakfı Aile Danışmanlık Merkezleri’nde görevli psikologlar, Aile Gazetesi’nde “babalık” dosyasına özel açıklamalarda bulundular. Ortak kanaat; sorumluluk sahibi olan ve çocuğuyla sosyalleşen baba rolünün, sağlıklı babalığın olmazsa olmaz özelliği olduğunu ortaya koydu.

Huzur ve mutluluğun kaynağı, toplumun ilk ve en güçlü çekirdeği aile kurumu, modernleşmeyle birlikte büyük ölçüde değişime uğradı. Aileyi içeren davranış kalıpları, annelik ve babalık rolleri de bu değişimden nasibini aldı.

Ailede oluşan açmazlar tarım toplumundan sanayi toplumuna evrilirken yaşandı. Bugün erkeklik ve babalık canlı bir krizin içerisinde tartışılıyor. Babalar, babalık görevlerini yerine getirmemekle, çocuklarını ihmal etmekle ya da rollerinden azade olmalarıyla karşı karşıyalar.

Yüzyıllardır temel görevi “geçimi sağlayan”, aileyi doyurmak olan, çocukları üzerinde mutlak hâkimiyete sahip “babalar”; bugün bir tür “yaşam koçu”na, “yetiştirici babalık”tan “pazar babalığı”na evrilmiş durumdalar. Günümüz gençlerinin baba olmaya karşı isteksizliği bir yana, var olan şartlarda babalığın aile içinde tartışmalı konumu bugün sorgulanmayı hak ediyor. Aile yapısında yaşanan değişimi babalık üzerinden okuduğumuz dosyamızla sizleri baş başa bırakıyoruz.

İstanbul Aile Vakfı Aile Danışmanlık Merkezleri’nde görev yapan Aile Danışmanı/Psikolog Mehmet Zahid Çakır, Gizem Topalcı, Gurbet Ulaşkın, Merve Nur Gündoğdu, Zahid Erkılıç, Elif Büşra Bozali, Amine Şentürk ve Zeynep Beyza Erkılıç ailede babanın rolüne dair değerlendirmelerde bulundular.

Okumak için tıklayınız:

https://www.ailegazetesi.net/haberler/baba-adam-cocuguyla-sosyallesir/4357/